Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre uygulamaları

kök hücre uygulamaları aynı başlık altında toplanmış farklı uygulamaları içermektedir. Bu yazı bu yöntemlerden en sık kullanılanları ile bağlı bilgi içermektedir.

  • Fibroblast kültürü: hastanın güneş görmeyen veya az gören kulak arkası veya bikini-mayo bölgesi gibi alanlarından 3-4 mm.lik küçük bir deri parçası ve kan alınmakta. Bu alınan materyel laboratuvara gönderilmekte ve orada dokudaki fibroblast hücrelerinin kültürü yapılarak hücre sayısı arttırılmaktadır. Ayda bir kere olacak şekilde üretilmiş fibroblastlar 3 ay boyunca kliniğe gönderilmekte ve hastanın derisine uygulanmaktadır. Yüz, boyun, dekolte, el sırtı, kol içleri gibi alanlara uygulanabilmektedir. Fibroblast hücrelerinin temel görevi kollajen sentezlemek olduğundan, yaklaşık 2. aydan sonra deri renginde açılma, deride parlaklık, gerginlik, nemli görünüm, ince kırışıklıklarda azalma gözlemlenmektedir. İşlemin 3 yıl arayla tekrar edilmesini öneriyorum.
  • SVF (Stromal Vascular Fraction): hastanın çene altı veya karın bölgesi gibi alanları öncesinde anestezi ile uyuşturulmakta ve bu alanlardan kanüller yardımıyla yağ dokusu alınmaktadır. Bu yağ dokusu enzimatik veya mekanik işlemlerden geçerekten doku içindeki kök hücreler ayrıştırılmaya çalışılmakta ve sonra hastanın gerekli olan bölgesine enjekte edilmektedir. Deri gençleştirmede kullanılabileceği gibi, yanık izleri, yara izleri, saç döküllmesi, saç ekimi öncesi veya sonrası gibi durumlarda da uygulanabilmektedir.
  • Bazen de kordon kanı dediğimiz plasenta kordonundan alınan kandaki mezenkimal kök hücreler alınaraktan uygulamaya hazır hale getirilmekte ve bu malzeme de tedavi edilmesi istenen alana uygulanmaktadır.

Randevu Oluştur

Son Güncelleme -Last Update- 22.09.2023

Whatsapp
1
Bize yazın
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, lütfen iletişim bilgilerinizi mesajınıza ekleyiniz.